زانوبند

زانو یکی از مفصل های بزرگ بدن است و به این دلیل که مسئولیت تحمل سنگینی وزن بدن و حرکت پاها را بر عهده دارد، باید از آن مراقبت بسیاری نمود تا ضربه و آسیب نبیند، زیرا نسبت به قسمت های دیگر بدن تحت فشار بیشتری است. برای پیشگیری از آسیب رسیدن به زانو، استفاده از زانو بند طبی بسیار میتواند موثر باشد.

زانوبند
نمایش فیلترها
نمایش فیلترها

عواملی چون: بیماری آرتروز، ساییدگی زانو، در رفتگی، پارگی، شکستگی، اضافه وزن، کبودی و التهاب زانو و بسیاری موارد دیگر سبب می‌شوند زانو دچار درد، التهاب و آسیب جدی گردد. مخصوصاً در ورزش هایی چون فوتبال، بسکتبال، والیبال و غیره زانو تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد و ممکن است دچار پارگی رباط، شکستگی یا در رفتگی گردد و یا در اثر سانحه دچار آسیب دیدگی شدید شود که نیاز به عمل جراحی داشته باشد و بعد از جراحی با تجویز متخصص یا فیزیوتراپ برای توان بخشی میتوان دوره درمان و بهبودی را با استفاده از زانو بند طبی تکمیل کرد.

کاربرد زانوبند در ورزش

می توان گفت اغلب ورزش کاران برای پیشگیری از آسیب دیدگی زانو از زانو بند استفاده می کنند. برای مثال بدنسازان و وزنه برداران برای جلوگیری از فشار بیش از حد بر روی زانو و جلوگیری از آسیب جدی به زانو، همواره از زانو بند طبی استفاده می کنند. زانو بند طبی در هنگام کشش و تحرک از مفصل زانو محافظت می کند و هم چنین با گرم نگه داشتن زانو باعث افزایش خون رسانی در آن می شود که به بهبودی سریعتر آسیب دیدگی کمک شایانی می کند. از دیگر کاربرد های زانو بند طبی ثابت و مقاوم نگه داشتن زانو است که از اصطکاک بین مفاصل جلوگیری می کند، و باعث تسکین و کاهش درد میشود و هم چنین از آسیب دیدگی بیشتر زانو جلوگیری میکند. زانو بندهای طبی به سه دسته: عملکردی، ترمیمی، پیشگیری کننده و حمایتی تقسیم میشوند که با توجه به شدت آسیب وارد شده به زانو پزشک نوع مناسب آن را برای فرد تجویز می کند.